Chcem pôžičku!
Domov / Pôžičky / Študentská pôžička nemusí byť len pre študentov do 26 rokov
Ste študen a potrebujete pôžičku?

Študentská pôžička nemusí byť len pre študentov do 26 rokov

Každý študent si aspoň raz počas štúdia povie : „keby som tak prišiel k peniazom“. Jednou možnosťou by bolo pracovať resp. brigádovať a druhou možnosťou odniekiaľ peniaze získať. Nie nadarmo sa totiž hovorí „byť chudobný ako študent“, pretože práve študenti by vedeli naučiť aj dospelých, ktorí nevedia dobre hospodáriť, ako na týždeň vyžiť hoc aj s 10-timi eurami. Brigáda je niečo, čo študentovi veľa nezarobí, pokiaľ má prioritu v štúdiu a nie v práci. Najlepšou kombináciou sa javí byť brigádovanie a ľahšie získaný vyšší obnos peňazí. Ak sa zaraďujete do kategórie študentov a ste v zložitejšej finančnej situácii, prežiť životný rozbeh na vysokej škole vám pomôže nielen študentská pôžička, ktorú sprostredkúvajú hlavne banky, ale aj Študentský pôžičkový fond, ktorý funguje ako štátny návratný príspevok.

Koho osloviť?

Aby ste ako študent získali peniaze, ktoré potrebujete, máte dve možnosti na financovanie štúdia. Prvou vašou možnosťou je nakontaktovať sa na nebankové spoločnosti, hlavne ak potrebujete nižšie čiastky. Ak potrebujete vyššie sumy, inú možnosť ako osloviť bankové spoločnosti, mať zrejme nebudete. Jedna študentská pôžička sa môže od druhej veľmi výrazne líšiť. Aký teda  môže byť rozdiel medzi produktmi jednotlivých spoločností?

  • a, nebankové spoločnosti

Prvý rozdiel sa týka nielen výšky požičiavanej sumy, ale aj podmienok na získanie. Pochopiteľne, menej náročné podmienky bude mať nebanková spoločnosť, napr. Pôžičkomat, ktorá vám vie požičať až do 500 eur bez toho, aby ste niečo dokladovali. Základnou podmienkou bude to, aby ste peniaze vrátili do 30 dní, čo môže byť veľmi komplikované, pokiaľ ste študent. Ak však brigádujete a suma, ktorú zarobíte, by vedela túto študentskú pôžičku pokryť, nemusí to byť až taká zlá alternatíva, hlavne z toho dôvodu, že peniaze môžete získať skutočne veľmi rýchlo, najneskôr do 24 hodín a to bez dokladovania príjmu či bez ručiteľa! Treba sa však zmieniť aj o tom, že nesmiete mať podlžnosti v iných spoločnostiach a ak ste nový zákazník, budete si môcť požičať „len“ do 95 eur. Pri ďalšej bezproblémovej spolupráci sa vaše možnosti žiadania online navýšia na spomínaných 500 eur.

  • b, bankové spoločnosti

Študentská pôžička nie je neznámy pojem pre banky ako Slovenská sporiteľňa (nižšie aj Slsp) alebo UniCredit Bank a mnohokrát sa hovorí aj o ČSOB či VÚB, tie však konkrétny produkt neposkytujú. Čo však môže každý študent urobiť, je založiť si v posledných dvoch zmienených spoločnostiach účet, ktorý má voliteľné povolené prečerpanie až do výšky 600 eur, samozrejme so zvýhodneným úrokom. Logicky platí, že za účet a prečerpanie platíte až vtedy, až prostriedky navyše využijete.

Do ovzdušia sa vypustila aj fáma týkajúca sa študentskej pôžičky od Tatrabanky. Táto banka však daný produkt neposkytuje. V ponuke má ale iné produkty, ktoré študentov ako žiadateľov o finančnú pomoc nevylučujú.

Čo sa týka poskytovateľov ako Slsp či UniCredit Bank, tie termín „študentská pôžička“ nezahmlievajú pod karty či iné produkty, no ich podmienky budú náročnejšie, pretože nebudú pozostávať „len“ zo zavedenia účtu a povoleného prečerpania, ale aj zo žiadosti o oveľa vyššiu sumu, ktorá môže dosiahnuť až 10 000 eur. Splátky závisia od toho, ako si to nastavíte. Ak sa na to cítite, požičanú sumu môžete splatiť do jedného roka, no zvoliť si môžete aj dlhší interval, napr. až 8 rokov (opäť to závisí od konkrétnej spoločnosti: Slsp ponúka maximálne 8 rokov splácania, UniCredit 5 rokov). Úroková sadzba u týchto poskytovateľov je maximálne 10% a je počas celej doby splácania fixná. Najnižšia je u Slsp a predstavuje 8,5%.

Dajte si pozor na tieto špecifické podmienkyPodmienky alebo čo dokladovať a ako požiadať?

Jednotlivé banky a ich produkt, akým je študentská pôžička si kladú na žiadateľov rôzne podmienky, čo dokazuje aj to, že niektoré sú dostupné bez ručiteľa, iné zas nie. Väčšinou je však ručiteľ potrebný, hlavne ak žiadate o sumy vyššie ako 2 000 eur, kedy je potrebné aj dokladovanie príjmu ručiteľa. Medzi základné podmienky študentskej pôžičky sa radí aj to, že žiadateľ musí byť starší ako 18 rokov a musí byť študentom vysokej školy, čo musí preukázať indexom, ale aj potvrdením o návšteve školy. Preukázanie sa občianskym preukazom je samozrejmosť. Študentská pôžička je dostupná aj cez internet, ale osobné stretnutie s pracovníkmi spoločnosti bude nevyhnutné.

Je nutné dokladovať účel?

Študentská pôžička je bez dokladovania účelu, pretože každý jej poskytovateľ predpokladá, že študent peniaze míňa rôzne: či si potrebuje doplatiť na auto, nový notebook, cestovanie, ubytovanie atď. Preto dokladovať takéto množstvo položiek by bolo trošku komplikované.

Napriek tomu, že študenti sa zvyknú označovať ako chudobní, mnoho z nich pozná svoje možnosti a vedia o tom, že niečo také ako študentská pôžička existuje. Koketujú s myšlienkou požiadania, no nakoniec vždy cúvnu, pretože sa zľaknú podmienok a toho, či ju zvládnu počas štúdia alebo až po ňom, splácať. Takéto uvažovanie je veľmi zodpovedné a určite lepšie ako keď si niekto požičia len preto, aby mohol celý vysokoškolský život prehýriť v rôznych puboch a diskotékach a nakoniec zistí, že požičané peniaze nemá ako a z čoho vrátiť, čím znevýhodní svojho ručiteľa.

Hlavné výhody

Ako sme si uviedli, študentská pôžička má pomerne prijateľné podmienky, pretože je bez dokladovania účelu, do istej sumy bez ručiteľa a bez dokladovania príjmu. U UniCredit si môžete dokonca počas štúdia požiadať o odklad splátok istiny až na 5 rokov. Splácanie úrokov je ale nevyhnutné, hoci ste si splátky odložili. To znamená, že sumu, ktorú ste si požičali, môžete začať splácať až po skončení vysokoškolského štúdia, no počas neho platíte úroky.

Študentská pôžička v Slsp vám umožňuje požičanú sumu bezplatne predčasne vrátiť, prípadne bezplatne zrealizovať mimoriadne splátky.

Študujete v zahraničí?

Mnoho slovenských študentov si svoje znalosti cibria v zahraničí. Najčastejšie v Anglicku, vo Francúzsku, vo Švajčiarku či iných krajinách, preto je na mieste otázka, či je možné podať žiadosť o študentskú pôžičku nielen vtedy, ak študujete na Slovensku, ale aj v inej krajine. Áno, a to napríklad u Slsp, ktorá požičiava aj študentom mimo územia SR, podmienkou však je byť občanom SR.

Fond na podporu vzdelávania je jedna z možnostíFond na podporu vzdelávania

Študentský pôžičkový fond alebo Fond na podporu vzdelávania je alternatívnou voľbou pre tých, ktorí peniaze potrebujú, ale nechcú o nich žiadať bankovú ani nebankovú inštitúciu. Výhodou tohto produktu oproti klasickým bankovým produktom je to, že splácať môžete maximálne 10 rokov, pričom minimálna doba splatnosti je 5 rokov. Splátky si môžete aj odložiť a splácať môžete začať až po skončení štúdia. Neznamená to ale, že preplatíte viac, pretože ročný úrok je zanedbateľný a fixný, v súčasnosti predstavuje 0,89%.

Študentský pôžičkový fond je dostupný každému študentovi vysokej školy (I., II., III. stupňa), teda napr. aj doktorandom, asistentom na Slovensku, ale aj v zahraničí. Tento fond funguje na základe podpory štátu a umožňuje študentovi vysokoškolského štúdia I. a II. stupňa si prilepšiť až o 2 300 eur a študentovi III. stupňa až o 4 500 eur. Pokiaľ študujete v zahraničí, potrebujete nielen doklad z danej školy, ale aj potvrdenie z ministerstva o štúdiu. Rozhodujúcu úlohu pri výbere bude mať aj študijný priemer a iné skutočnosti, o ktorých viac sa môžete dočítať priamo na stránke Fondu na podporu vzdelávania, kde je každému k dispozícii aj bezplatná informatívna kalkulačka na výpočet splátok.

Žiadosť však môžu podať len slovenskí študenti žijúci na Slovensku alebo v zahraničí, ktorí sú riadne zapísaní v novom akademickom roku, teda nie pred zápisom. Inou výhodou tohto programu je aj to, že nie je limitovaná vekom ani počtom absolvovaných vysokých škôl. Ako nevýhoda môže byť vnímané to, že za predčasné splatenie sa účtujú poplatky a potrebujete aj ručiteľa.

Bez úroku to asi nepôjde

Pokiaľ je vaším cieľom bezúročná študentská pôžička, asi vás nepotešíme, pretože tento produkt bez úroku jednoducho neexistuje. Potešujúcim faktom však môže byť to, že výhodnejší úrok v rámci všetkých aktuálnych finančných produktov, ktoré poskytujú paralelné sumy, nenájdete.

Na základe prieskumu a skúseností mnohých žiadateľov môžeme potvrdiť, že Študentský pôžičkový fond je využívaný častejšie ako študentská pôžička a žiadosť o jednotlivé produkty je dostupná aj cez internet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *