Refinancovanie hypotéky

Refinancovanie hypotéky Vám zabezpečí výhodnejšie podmienky než máte dohodnuté pri súčasnom hypotekárnom úvere prostredníctvom prefinancovania Vášho súčasného hypotekárneho úveru novou, výhodnejšou hypotékou. Môžete sa tak dostať k výhodnejšej úrokovej sadzbe, nižším poplatkom a celkovo preplatíte svoju hypotéku o menšiu čiastku ako to bolo dohodnuté pri pôvodnom hypotekárnom úvere. Ponúkame Vám možnosť zistiť pomocou hypotekárnej kalkulačky výhodnosť takejto refinančnej hypotéky.

Zvoľte prosím možnosť „na splatenie hypotéky“. Odoslaním získate nezáväznú a bezplatnú ponuku pre Vás.

Výpočet, porovnanie a žiadosť online

Prečo sa rozhodnúť pre refinancovanie?

Úrokové sadzby sú na svojich minimách a bolo by nelogické nevyužiť túto situáciu k tomu, aby ste sa zbavili svojej starej hypotéky, ktorú ste uzavreli za horších podmienok, než aké sú v súčasnosti dostupné. Nižší úrok Vám prinesie finančnú úsporu, ktorá môže byť v závislosti od Vašej konkrétnej situácie až v tisícoch eúr.

Prefinancovať môžete taktiež spotrebný úver na bývanie, ktorý je zaistený nehnuteľnosťou.

V nasledujúcej hypokalkulačke máte k dispozícií jasný prehľad a porovnanie ponúk a prehľad o podmienkach všetkých refinančných hypoték na slovenskom trhu, taktiež s možnosťou nezáväzného online požiadania. Môžete ľubovoľne meniť vstupné hodnoty ako je požičaná suma, dĺžka splácania, fixácia a hodnota založenej nehnuteľnosti. Takto získate veľmi presný prehľad o to, aké ponuky majú pre Vás prichystané jednotlivé banky.

Existuje však viacero dôvodov prečo sa rozhodnúť pre refinancovanie:

  • nižšia mesačná splátka a rovnaká doba splácania – prostredníctvom nižšieho úroku
  • nižšia mesačná splátka prostredníctvom dlhšej doby splácania (preplatíte väčšiu sumu)
  • menšie celkové preplatenie prostredníctvom kratšej doby splácania a vyššej mesačnej splátky
  • možnosť požičať si peniaze „naviac“
  • výhodnejšie služby v inej banke

Kedy a ako refinancovať

Refinancovať je možné samozrejme kedykoľvek, no najvýhodnejšie refinancovanie je práve vtedy, keď Vám končí fixácia. V tomto období neplatíte mimoriadne poplatky za predčasné splatenie, čo by Vám mohlo značne predražiť a znevýhodniť prefinancovanie. O konci fixácie úrokovej sadzby sa dozviete priamo od banky, keďže tá Vás na to upozorní najneskôr 2 mesiace vopred. Toto upozornenie je pre každú banku povinné. Je preto výhodné využiť toto obdobie práve na nájdenie výhodnejšej ponuky a zvážiť prefinancovanie súčasnej hypotéky.

Ak by ste refinancovali mimo toto obdobie, tak môžete rátať aj s poplatkom za predčasné splatenie, ktorý si môžete vopred zistiť a zahrnúť ho do Vašej kalkulácie výhodnosti refinancovania. Od 21.3.2016 platí zákon, ktorý bankám prikazuje výšku tohto poplatku za predčasné splatenie na úrovni 1 % zostatku istiny. Takýto relatívne nízky poplatok robí refinancovanie počas trvania fixácie výhodnejším.

Refinancovanie sa taktiež nemusí oplatiť ak je veľmi malý rozdiel medzi súčasnou a budúcou mesačnou splátkou. Musíte rátať totiž aj s dodatočnými poplatkami, napríklad pri niektorých bankách existuje poplatok za poskytnutie, ktorý nájdete v našej hypotekárnej kalkulačke. Taktiež si môže banka vyžiadať nový znalecký posudok na založenú nehnuteľnosť v prípade, že predošlý je starší ako 5 rokov.

Nedá sa všeobecne povedať od akého rozdielu mesačnej splátky sa oplatí refinacovať, každý prípad je individuálny. Môžete sa však bezplatne a nezáväzne obrátiť na nás.

Mnoho žiadateľov využije príležitosť refinancovania k tomu, aby si požičali vyššiu sumu za výhodných podmienok. Nemusíte si teda brať ďalšiu hypotéku, keďže takto získate novú, výhodnejšiu na vyššiu sumu. Avšak tento úkon môže viesť k vyšším poplatkom zo strany banky, čo samozrejme naruší samotnú rentabilitu prefinancovania Vášho úveru zaisteného nehnuteľnosťou.

Výpočet, porovnanie a žiadosť online

Oplatí sa taktiež skúsiť získať výhodnejšie podmienky v súčasnej banke, pričom môžete použiť vypracovanú výhodnejšiu ponuku od inej banky. Takýto prístup má viacero výhod – malá administratívne záťaž, spravidla žiadne poplatky naviac, čo značne zlepšuje výhodnosť takéhoto riešenia.

Refinancovať nie je možné hypotéku pre mladých.

Netreba však zabúdať na dodatočné „skryté“ poplatky ako je poplatok za zmenu úverovej zmluvy, poplatky na katastri, kópia listu vlastníctva nehnuteľnosti… všetky tieto poplatky môžu výrazne ovplyvniť Vašu kalkuláciu výhodnosti refinancovania. Preto je vhodné sa obrátiť na odborníka, ktorý Vám dokáže presne povedať, či sa Vám refinancovanie oplatí alebo nie. Takúto možnosť máte aj prostredníctvom online formulára na začiatku tejto stránky.

Potrebujete poradiť?

Sme tu pre vás v pracovných dňoch od 8:00 do 16:30.

  • 0948 090 040
    Za cenu bežného hovoru
  • otazky@peniazomat.sk
  • Peniazomat