Americká hypotéka – bezúčelová hypotéka

Americká hypotéka je zaužívané nesprávne označenie pre bezúčelový spotrebný úver zaistený založenou nehnuteľnosťou. Na Slovensku neexistuje bezúčelová hypotéka, keďže hypotekárny úver sa musí riadiť Zákonom o bankách, ktorý neumožňuje hypotéku bez dokladovania účelu, no bankový produkt „americká hypotéka“ prakticky spĺňa takúto funkciu, keďže sa úrokovou sadzbou približuje klasickým hypotékam. Pripravili sme pre Vás možnosť získania najvýhodnejšej americkej hypotéky cez hypotekárnu kalkulačku.

Vyberte si možnosť „na čokoľvek“:

Výpočet, porovnanie a žiadosť online

Pre koho je určená?

Je určená pre každého, kto si potrebuje požičať pomerne veľkú sumu na dlhšie obdobie, s nízkym úrokom na iný účel ako nadobudnutie alebo postavenie nehnuteľnosti. Nech už potrebujete peniaze na hocičo, banka to nebude zisťovať. Môžete si teda za dané peniaze kúpiť drahé auto, zariadenie do bytu alebo čokoľvek iné, žiadne obmedzenia neexistujú.

Podmienky

Každá banka má svoje špecifické podmienky, no väčšinu možno zhrnúť nasledovne:

 • založenie nehnuteľnosti
 • vek žiadateľa minimálne 18 rokov
 • dokladovanie Vášho príjmu (výška závisí od sumy, ktorú budete žiadať)
 • hodnota max LTV podľa konkrétnej banky, niekde až 100 %

Od hodnoty založenej nehnuteľnosti záleží to, koľko si budete môcť požičať. Avšak netreba zabúdať na hodnotu max LTV, ktorá udáva, v akom maximálno pomere môže byť požičaná suma voči hodnote založenej nehnuteľnosti. Niektoré banky majú americké hypotéky s max LTV 100 %.

V nasledujúcej tabuľke máte prehľad o bezúčelových (amerických) hypotékach, ktoré poskytujú slovenské banky. Môžete taktiež meniť vstupné údaje, takže si môžete namodelovať situáciu podľa Vašich požiadaviek. Údaje sú priebežne aktualizované, takže vždy nájdete tie najnovšie úrokové sadzby. Dôležité je porovnať všetky podmienky v jednotlivých bankách. V tabuľke uvádzame taktiež aj poplatok za poskytnutie, ktorý dokáže značne zmeniť celkové preplatenie hypotéky. Z tejto hypokalkulačky môžete zároveň požiadať o americký hypotekárny úver online.

Výhody a nevýhody

Poďme sa pozrieť na jednotlivé výhody a nevýhody americkej hypotéky:

Výhody

 • bez dokladovania účelu, na čokoľvek
 • nízka úroková sadzba, porovnateľná s hypotékami
 • doba splatnosti v rokoch, porovnateľná s hypotékami
 • možno si požičať vysokú sumu, porovnateľne vysokú ako pri hypotéke
Nevýhody

 • v prípade nesplácania úveru prídete o založenú nehnuteľnosť
 • poplatky spojené s vybavením (poplatok za poskytnutie, ohodnotenie nehnuteľnosti atď.)
 • bez štátneho príspevku pre mladých

Z tohto zoznamu vidieť, že výhody takéhoto bezúčelového úveru sú značné, no v prípade ťažkostí môžete prísť o veľa – a to o Vašu založenú nehnuteľnosť. Preto treba dôkladne zvážiť, či budete schopný splácať mesačné splátky počas celej doby splatnosti.

Vaša mesačná splátka by v ideálnom prípade nemala tvoriť viacej ako jednú tretinu čistého mesačného príjmu domácnosti.

Poistenie

Bojíte sa toho, že možno počas splácania americkej hypotéky prídete o prácu a nebudete môcť splácať dohodnutú sumu za dohodnutých podmienok? Prípadne úrazu, kritickej choroby, alebo v najhoršom prípade smrti? V takom prípade môžete zabezpečiť seba a svoju rodinu buď na to určeným bankopoistením v banke alebo sa rozhodnete uzatvoriť rizikové životné poistenie priamo v poisťovni. V oboch prípadoch si môžete dohodnúť individuálne podmienky na mieru, ktoré budú vyhovovať Vašej situácií.

Výpočet, porovnanie a žiadosť online

Tento finančný produkt možno teda odporúčať každému, kto potrebuje veľkú sumu peňazí za veľmi výhodných podmienok na iný účel ako na nehnuteľnosť. Pri použití našej nezáväznej a bezplatnej online hypotekárnej kalkulačky sa môžete ľahko dostať k tej najvýhodnejšej americkej hypotéke.

Potrebujete poradiť?

Sme tu pre vás v pracovných dňoch od 8:00 do 16:30.

 • 0948 090 040
  Za cenu bežného hovoru
 • otazky@peniazomat.sk
 • Peniazomat