Pôžičky pre živnostníkov

Pôžičky pre živnostníkov poskytuju banky, ale aj nebankové spoločnosti

Pracujete na živnosť a potrebujete si požičať peniaze? V tom prípade sú pre Vás určené pôžičky pre živnostníkov, ktoré môžete čerpať prakticky okamžite vyplnením nasledujúcej nezáväznej online žiadosti. Viacej info ohľadom tejto pôžičky nájdete pod týmto formulárom.

Ako živnostník, teda SZČO, máte veľakrát vysoké mesačné výdavky, nech sa už jedná o kúpu materiálu alebo pracovných nástrojov, no na strane príjmov mnoho živnostníkov nemôže hovoriť o pravidelných mesačných príjmoch. Skôr je problém s omeškanými faktúrami, prípadne sa niektorí odberatelia snažia vyhnúť zaplatenou rôznymi spôsobmi. Preto sa mnoho živnostníkov obracia na práve takéto pôžičky, ktoré sú určené práve pre samostatne zárobkovo-činné osoby.

Živnostníci majú na výber bankové alebo nebankové pôžičky, ktoré prinášajú svoje výhody a nevýhody.

Bankové pôžičky pre živnostníkov

V prípade bankových úverov je taktiež možnosť získať špeciálne podnikateľské pôžičky, no tieto so sebou prinášajú dodatočné kritéria v podobe ručenia, prípadne preukázania dostatočného príjmu a nutnosť podnikať aspoň 12 mesiacov. Preto je mnohokrát schodnejšou voľbou práve spotrebný úver, pri ktorom sa nevyžaduje splnenie takýchto náročných kritérií.

Bankové pôžičky so sebou prinášajú typické výhody týchto bankových pôžičiek pre živnostníkov:

 • vysoká bezpečnosť a maximálna serióznosť prístupu ku klientovi
 • nízka úroková sadzba a nízka ročná percentuálna miera nákladov (RPMN)

Nevýhody bankových úverov pre živnostníkov sú takéto:

 • vyššia miera byrokracie
 • pri špeciálnych podnikateľských pôžičkách nutnosť ručenia, dokladovania bonity a iné

Banky poskytujú živnostníkom tieto finančné produkty:

 1. Podnikateľské úvery
 2. Spotrebné úvery
 3. Kontokorentné úvery

Nebankové pôžičky pre živnostníkov

Ľudia, ktorí pracujú na živnosť, mnohokrát siahnu radšej po nebankových pôžičkách, keďže získať tieto pôžičky je mnohokrát jednoduchšie a celý proces trvá nepomerne kratšie. Nevýhodou sú ale vyššie úroky a celkovo výška RPMN. V súčasnosti existujú aj produkty rôznych nebankových spoločností, ktoré sú zamerané priamo na podnikateľov a živnostníkov/SZČO.  Nebankové pôžičky sú vhodné aj pre začínajúcich živnostníkov.

Výhody nebankových pôžičiek možno zosumarizovať takto:

 • rýchlosť vybavenia pôžičky, jednoduchosť
 • voľnejšie podmienky pre pozitívne posúdenie Vašej žiadosti

Živnostníci by si mali dať pozor na tieto nevýhody týchto pôžičiek?

 • vyššia úroková sadzba/RPMN, prípadné poplatky

Každý typ pôžičky prináša iné výhody a nevýhody, preto by ste mali dôkladne zvážiť Vašu situáciu a na základe toho sa rozhodnúť pre správny typ pôžičky.

Pôžičky pre živnostníkov bez daňového priznania

Ak ste živnostník bez daňového priznania, ktorý požaduje pôžičku, tak Váš výber subjektov ochotných spolupracovať s Vami sa nevyhnutne zmenší. Pri bankách bez dokladovania príjmu a daňového priznania veľmi nepochodíte. Budete v značne nevýhodnej situácií a preto by ste nad úverom pre živnostníkov z banky nemali veľmi premýšľať.

Vhodnou alternatívou sú nebankové spoločnosti, ktoré Vám požičajú aj bez daňového priznania, no väčšinou sa to odrazí na výške úrokovej sadzby a RPMN, za ktorú Vám tieto subjekty budú chcieť požičať. Čím rizikovejší klient, o to viacej sa bude snažiť nebanková spoločnosť kompenzovať dané riziko zvýšením RPMN.

Čiastočným východiskom je získať pôžičku tým, že budete za ňu ručiť svojim majetkom, väčšinou nehnuteľnosťou. V prípade, že sa rozhodnete pre túto možnosť, tak do hry znovu vstupujú banky, ktoré Vám pri založení nehnuteľnosti budú ochotné poskytnúť pôžičku, aj keď ste živnostníkom bez daňového priznania. Samozrejme, takáto pôžička so sebou prináša svoje riziká, ktoré sa pri dlhodobom neplatení splátok môžu stať osudnými – môžete prísť o založenú nehnuteľnosť.

Pre začínajúcich živnostníkov

Pôžička pre začínajúcich živnostníkov je veľmi žiadaným typom pôžičky, keďže práve začínajúci SZČO majú najvyššie investície na kúpu hnuteľného, nehnuteľného majetku, zásob a iných prostriedkov nutných k podnikaniu.

Začínajúcim živnostníkom možno odporučiť vypracovať podnikateľský zámer a na najbližšom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Vám po predložení žiadosti môžu prideliť investičnú pomoc od štátu. Výška tejto finančnej pomoci od štátu je rôzna v závislosti od regiónu, pričom najvyššiu sumu môžu očakávať žiadatelia z východného Slovenska.

Ďalšou možnosťou sú úvery pre živnostníkov od nebankovej spoločnosti Prof Credit, ktorá je vhodná aj pre živnostníkov začiatočníkov. Ide o nebankovú pôžičku, takže kritéria na jej získanie nie sú nastavené tak prísne ako v prípade bánk. Najvyššia šanca na úspech, ak sa usilujete o získanie peňazí pre Vaše podnikanie. Ak máte záujem o túto pôžičku, tak stačí vyplniť nasledujúcu nezáväznú online žiadosť.

Vaše šťastie môžete skúsiť taktiež v bankách, no pozitívne posúdenie žiadosti o úver pre začinajúceho živnostníka nie je až také bežné.

Bez dokladovania príjmu

Ste živnostníkom a nutne potrebujete získať peniaze formou pôžičky, no hľadáte spoločnosť, ktorá Vám požičia aj bez dokladovania príjmu? V tomto prípade platí to isté, čo pri pôžičkách bez daňového priznania. Tieto pôžičky sú možné predovšetkým pri nebankových spoločnostiach, no nerátajte s vysokými sumami. Zároveň musíte rátať aj s vyššími nákladmi spojenými s takouto pôžičkou, čo znamená, že pôžičku preplatíte viacej ako živnostník, ktorý by vedel dokladovať svoj príjem. Bez dokladovania príjmu Vás odmietne prakticky každá banka.

Ako možné riešenie sa ponúka možnosť založenia Vašej nehnuteľnosti pri podávaní žiadosti o pôžičku pre živnostníka bez dokladovania príjmu. Ako už bolo spomenuté, tak takýto spôsob ručenia prináša riziko, že v konečnom dôsledku prídete o Vašu nehnuteľnosť, ak nebudete splácať Váš úver.

Zhrnutie: Ak hľadáte rýchle pôžičky pre živnostníkov, tak skúste využiť ponuku nebankových spoločností, ktorých podmienky nie sú až také prísne ako je to u bánk. Bankové pôžičky Vám síce poskytujú výhodnejšie podmienky, no dostať sa ku ním je beh na dlhé trate. Pre začínajúcich živnostníkov bez daňového priznania až nemožné.

Potrebujete poradiť?

Sme tu pre vás v pracovných dňoch od 8:00 do 16:30.

 • 0948 090 040
  Za cenu bežného hovoru
 • otazky@peniazomat.sk
 • Peniazomat

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *