Chcem pôžičku!
Domov / Pôžičky / Pôžička na zmenku
Zmenka je jeden zo spôsobov ako si požičiať peniaze

Pôžička na zmenku

Keďže naše príspevky sú hlavne informačného charakteru, začali by sme najprv predstavením pojmu „zmenka“. Ide o cenný papier obchodovateľného charakteru, ktorý sa týka väčšinou dvoch subjektov, v našom kontexte veriteľa a dlžníka. Dlžník sa podpisom na zmenke zaväzuje veriteľovi vrátiť takú sumu, aká je v nej určená. Pri podpise tohto cenného papiera si nezabudnite odkontrolovať, či sú v ňom spísané všetky náležitosti, o ktorých si povieme na konci tohto príspevku, ináč môže byť právne napadnuteľný, čo môže byť nevýhodné ako pre veriteľa, tak aj pre dlžníka. Pokiaľ peniaze potrebujete súrne, ale nespĺňate podmienky, ktoré by vám ich umožnili získať v bankových inštitúciách, nemusíte byť sklamaný. Pravdepodobne vás potešíme, keď povieme, že pôžička na zmenku je dostupná za tých najjednoduchších podmienok. Napriek tomuto faktu to ale neznamená, že ste vyhrali v lotérii. Prečo je to tak, sa dozviete v článku.

Kto ich poskytuje

Ak ste si pozorne prečítali náš úvodný odsek, prišli ste na to, že jediné spoločnosti, ktoré pôžičky na zmenku poskytujú, sú nebankové. Je to hlavne kvôli tomu, že také jednoduché podmienky na získanie, pre aké sa tento produkt preslávil, by ste v banke darmo hľadali. Nemusíte sa však báť, že možnosti budete mať málo, pretože trhová ponuka je pomerne široká a to aj preto, že poskytovatelia tohto produktu nemusia byť registrovaní a nemusí ísť len o spoločnosti, ale investorom môže byť aj súkromná osoba, ktorá spoločnosť nezastupuje.

Široká ponuka

To, že pôžička na zmenku nie je poskytovaná bankovými spoločnosťami hneď neznamená, že ponuka bude obmedzená. Práve naopak. Možnosti máte dosť aj to kvôli tomu, že ju poskytujú nielen inštitúcie, ale aj jednotlivci. Je ich oveľa viac a snáď nemusíme zdôrazňovať, že kritéria každého a jedného poskytovateľa sa líšia, hoci budú skutočne minimálne.

Investor môže byť aj súkromná osoba

Čo môže byť pre vás nové, je to, že investorom pôžičky na zmenku môže byť aj súkromná osoba, či už neznáma alebo známa. Pokojne to môže byť váš blízky priateľ, súrodenec či iný člen rodiny. Ak by vás tento princíp žiadosti zaujal, rozmanitá ponuka investorov tohto typu, je uverejnená aj na rôznych online stránkach.

Práve rodina a blízki priatelia patria k najkritickejšej kategórii, čo sa vrátenia požičanej sumy týka. Buď sa začnú tváriť, že k požičaniu nikdy nedošlo alebo jednoducho prerušia kontakt. Aj keby došlo k uskutočneniu jednej z vyššie zmienených nepríjemných situácii, zmenka ako riadny právny dokument, zaistený podpismi veriteľa a dlžníka, zaručuje to, že sa veriteľ k peniazom dostane, aj keď to bude súdnou cestou.

Potrebujete peniaze ihneď? Skúste na to ísť napr. online

Ak ste so žiadosťami u vašich známych neuspeli a peniaze potrebujete skutočne ihneď, vyskúšajte pôžičku na zmenku online. Ušetrí vám to klopanie na dvere u iných známych / neznámych a všetko vybavíte z vášho domova rýchlo. Pomocou internetu si môžete nájsť takého poskytovateľa, ktorému dôverujete, hoci nemusí ísť o nikoho známeho. To, že peniaze môžete mať na účte ihneď, znamená, že vám budú doručené najneskôr do 24 hodín.

Jasnou výhodou je možnosť požiadať o akúkoľvek sumuO aké sumy možno požiadať, ako mi budú doručené?

Keďže je pôžička na zmenku nebankový produkt, požiadať môžete o akékoľvek sumy, aké potrebujete. Bezproblémové zvyknú byť sumy približne do 500 eur. Ak by ste boli ochotný založiť nehnuteľnosť, tak vám môžu poskytnúť aj iné sumy. Ak však žiadate súkromného investora, ten by vám vedel sprostredkovať aj niekoľko tisíc eur, aj bez založenia nehnuteľnosti či dokladovania iného typu. Väčšinou sú sumy sprostredkované v hotovosti pri podpise zmluvy (zmenky), ale môžu byť odoslané aj na účet. Nezabudnite, že sumu, ktorú musíte vrátiť, vraciate s úrokom!

Bez poplatku vopred, bez registra či pre nezamestnaných?

Ak sme tvrdili, že tento produkt je ľahko získateľný, mali sme na mysli práve toto. Pritom nezáleží na tom, kým je poskytovaný (nebankové subjekty alebo súkromní investori). Väčšina žiadateľov vyhľadáva pôžičku na zmenku bez registra (pretože sa nachádzajú na zozname dlžníkov v iných inštitúciách) a bez poplatku vopred, pretože „nadbytočné peniaze“, ktorými by mohli zaplatiť rôzne sprostredkovateľské poplatky, jednoducho nemajú. Napriek tomu, že aj nebankové spoločnosti poskytujú produkty bez registra, neznamená to, že do nich nenahliadnu, keďže k nim majú prístup. To teda znamená, že ak uvidia, že máte záznam, podľa jeho závažnosti sa stále môžu rozhodnúť, či vám žiadosť schvália alebo nie. Súkromné osoby prístup k registrom nemajú, to znamená, že ich jedinou istotou je vami podpísaná zmenka.

Množstvo žiadateľov o tento produkt má na svedomí aj to, že je dostupný aj bez dokladovania príjmu (nie však u všetkých poskytovateľov), pre nezamestnaných, pre dôchodcov, pre ženy na materskej, pre študentov a samozrejme bez ručenia nehnuteľnosťou. To, že ničím neručíte a nič nedokazujete ešte neznamená, že sa plateniu ľahko vyhnete. Je to hlavne preto, že ste podpísali zmenku, ktorá slúži ako právoplatná zmluva a aj napriek tomu, že ste nič nezaložili, veriteľ sa môže súdnou cestou dožadovať práva na navrátenie ním poskytnutých prostriedkov, pričom nemusí ísť bezvýhradne o peniaze. V tomto prípade môžeme hovoriť o čiastočnej exekúcii, ktorá dlžníka pozbaví takého majetku, ktorého hodnota je taká, v akej bola požičaná suma.

Veľmi potešujúcim pre všetkých, ktorých pôžička na zmenku zaujala je to, že každému je dostupná  online inzercia, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy, a to v rubrikách Ponúkam / Hľadám. Je jedno či je vašim domácim mestom Bratislava, Banská Bystrica, Čadca, Košice, Humenné, Lučenec, Michalovce, Nitra, Poprad, Nové Zámky či Prešov, pretože poskytovatelia sú dostupní všade, hoci nemusia pochádzať hneď z mesta, ktoré je vám najbližšie. Žiadateľov neobmedzuje ani kraj, kde bývajú, či už ide o trenčiansky, košický, žilinský či iný.

Čo si pred podpisom skontrolovať?

Či už ste dlžníci alebo veritelia, vždy predtým, ako pôžičku na zmenku podpíšete, skontrolujte si, či zmluva obsahuje nasledujúce údaje:

  • označenie, že ide o zmenku;
  • dátum a miesto jej vystavenia;
  • dátum jej splatnosti;
  • sprostredkovanú sumu s jasnou menou;
  • meno dlžníka;
  • meno platiteľa (ak ide o cudziu zmenku);
  • miesto jej úhrady
  • a nezabudnite ani na meno, adresu a podpis vystaviteľa/veriteľa zmenky a podpis dlžníka prípadne platiteľa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *