Chcem pôžičku!
Domov / Pôžičky / Pôžička na auto
Potrebujete pôžičku na auto?

Pôžička na auto

Automobilový priemysel je bez pochyby jeden z najrozšírenejších odvetví vôbec. Prichádza z neho veľa ponúk, ktoré potom utkvejú v mysli nejedného človeka, ktorý si ich mnohokrát z vlastného vrecka nemôže dovoliť. Preto sa budeme venovať tomu, kde je vám dostupná pôžička / spotrebný úver na kúpu auta / autoúver. Kedysi sa finančné produkty udeľovali len tým, ktorí potrebovali stavať, zveľaďovať nehnuteľnosť atď. Dnes je možné si požičať aj bezúčelovo alebo na špeciálny účel, akým je aj kúpa auta. U koho je dostupná, aké máte možnosti, ale aj iné zaujímavosti si povieme práve v tomto príspevku.

Koho kontaktovať?

Prvou užitočnou informáciou pre potenciálnych záujemcov o tento produkt je to, kde oňho možno požiadať. Podobne ako väčšina finančných produktov, tak aj pôžička na auto môže byť banková alebo nebanková, to znamená, že ju poskytujú spoločnosti s jednotlivými štatútmi. Určiť to, ktorá je najlepšia je veľmi náročné, pretože to závisí aj od vašich kritérií resp. podmienok, ktoré ste / nie ste schopný splniť. Viac o podmienkach si povieme nižšie, teraz si však uveďme aspoň nejaké spoločnosti, ktoré tento účelový finančný produkt ponúkajú. V rámci bankových môžeme zmieniť Cetelem, VÚB, Tatra banka, ČSOB, Poštová banka, Slovenská sporiteľňa, OTP banka, Zuno, mBank atď. Z nebankových si uveďme aspoň spoločnosť Quatro, Home Credit, ProfiCredit, Tesco. Viete, o akú sumu najviac môžete požiadať?

Akú sumu si môžem požičať cez autopôžičku?

Pri určení potrebnej sumy si najprv premyslíte, či chcete nové auto alebo vám stačí aj ojazdené a na základe toho sa potom stanoví aj výška pôžičky. Neberte si zbytočne veľa, lebo to bude vaše záväzky len prehlbovať a predlžovať. Ponuky jednotlivých spoločností sa líšia, preto si ich predstavme aspoň v rýchlosti, aby ste vedeli, koho môžete žiadať o vyššie a koho zas o nižšie sumy. Vo všeobecnosti platí, že vyššie sumy vám umožnia banky, nižšie zas nebankové spoločnosti

Chcete sa potešiť novým vozidlom?Kalkulačka

Predtým, ako sa budeme venovať konkrétnym spoločnostiam, v ktorých je istá pôžička na auto dostupná, chceli by sme vás upozorniť na vynikajúci online nástroj, akým je kalkulačka, ktorá vám rýchlo a presne vypočíta jednotlivé splátky, ale aj celkovú vrátenú sumu, a to podľa vašich kritérií. Okrem toho si ňou viete urobiť aj rýchle porovnanie viacerých ponúk. Takže, ktorá je tá najvýhodnejšia, si môžete určiť aj sami, bez toho, aby ste niekam chodili alebo niekam volali. Nateraz vám však pomôžeme takou charakteristikou spoločností, akou je výška požičiavanej sumy, úroky a splatná doba.

  1. bankové možnosti

Najvyšší možný spotrebný úver na auto, až do výšky 34 000 eur, vám vie ponúknuť, teraz už banková spoločnosť, Cetelem. Táto suma sa vzťahuje len na nové vozidlá. Pokiaľ by ste plánovali kúpu ojazdeného vozidla, požičať si môžete do 12 000 eur. Splatnosť si však stanovujú na maximálne 7 rokov, pričom nemusíte vopred platiť žiaden sprostredkovateľský poplatok. Dokonca neplatíte nič ani za mimoriadnu splátku či za predčasné splatenie. Výhodou celého tohto produktu je aj to, že je bez akontácie.

Spotrebný bezúčelový úver do 30 000 eur, a teda aj na auto, môžete získať u takých bankových spoločností, akými sú Poštová banka, Slovenská sporiteľňa (slsp) či Tatra banka. Jednotlivé ponuky sa líšia nielen v jednotlivých podmienkach na získanie, ale aj vo výške úroku alebo maximálnej dobe splatnosti. Poštová bankaSlsp umožňujú 8-ročnú splatnosť s úrokom 6,9%, zatiaľ čo Tatra banka si úrok stanovuje až na 9,9%, ale žiadosť vie zas schváliť už do 24 hodín.

Bezúčelová pôžička do 25 000 eur, ktorú môžete využiť aj na kúpu auta, je poskytovaná bankami ako sú VÚB či ČSOB, pričom rozdiel je vo výške úroku. VÚB si určila  6,9%, ČSOB zas 8,9%. Pri oboch je splatné maximum 8 rokov.

Aj OTP banka vám vie poskytnúť spotrebný úver na auto, a to až do výšky 20 000 eur, pričom môžete splácať maximálne 7 rokov, so 7,7%-ným úrokom a žiadosti by mali byť vybavené expresne rýchlo.

  1. nebankové možnosti

Doposiaľ sme si uviedli len príklady bankových poskytovateľov, zmieňme si aj niektorých nebankových. Nebanková pôžička na auto je vám dostupná vďaka spoločnostiam Quatro, Home Credit, Tesco atď. Najvyššiu možnú sumu si môžete požiadať v spoločnosti Tesco (až do 16 000 eur, s úrokom okolo 11%), a to aj napriek tomu, že fungujú pod záštitou Home Credit. Tí vám zas vedia v rámci tohto konkrétneho produktu požičať „len“ do 6 000 eur, so splatnosťou na 7 rokov a len na vozidlá do 3,5 tony.

Ak si chcete požičať cez Quatro, sústreďte sa skôr na jeho konkrétny produkt, akým je Quatro Car, ktorý vám vie sprostredkovať sumu do 5000 eur na maximálne 5 rokov a s 15,9%-ným úrokom. Kladú si však rôzne obmedzenia na to, na aké vozidlá prispejú. Napr. nesmie byť staršie ako 11 rokov, nesmie ísť o vozidlá luxusnejších značiek, akými sú napr. Cadillac, Ferrari, Lamborghini, Lincoln, Porsche, Chevrolet-USA, Hummer, Maserati, Tesla, Mercedes triedy G a iné. Nevýhodou tohto produktu je to, že akontácia sa môže vyšplhať až na 80%.

Samozrejme bankových a nebankových spoločností, ktoré by vám vedeli požičať na kúpu nového alebo ojazdeného vozidla je viac. My sme však uviedli len také, ktorých sprostredkovaná suma je tá najvyššia.

Akým spôsobom požiadať?

Pôžička na auto, resp. autoúver môže byť vaša troma spôsobmi: online, osobne alebo telefonicky. Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob je určite online žiadosť, kedy nemusíte z domu vystrčiť ani päty. Žiadosť vypíšete, odošlete a v čo najkratší interval dostanete zo žiadanej spoločnosti odpoveď. Osobné žiadosti trvajú dlhšie, hlavne, ak ste v štádiu prieskumu vašich možností. Nech už ide o akýkoľvek zo spôsobov, nezabudnite sa informovať o všetkých podmienkach a iných náležitostiach, ktoré by vám v budúcnosti mohli spôsobiť problémy.

Pred požiadaním si skontolujte podmienkyPodmienky

O základnej podmienke, akou je vek nad 18 rokov snáď nemusíme hovoriť.  Podmienky na získanie sumy sa líšia aj podľa toho či je vo vašom záujme konkrétne pôžička resp. spotrebný úver na auto alebo všeobecný bezúčelový produkt. V prvom prípade je potrebné dokladovať účel.

Najlepšia autopôžička nie je dostupná bez registra, ľahko však môžete nájsť produkt bez dokladovania príjmu, bez ručenia či bez ručiteľa. Čím vyššia suma však figuruje na vašej žiadosti, tým vyššie sú predpoklady na to, že ručenie napr. nehnuteľnosťou alebo samotným autom, bude potrebné. Niektoré spoločnosť robia marketingové ťahy v tom, že síce napíšu, že ich produkt je získateľný bez dokladovania príjmu, naokolo však môžete nájsť kopu hviezdičiek, ktoré konkretizujú, že musíte mať aspoň nejaký pravidelný príspevok, ktorý je treba nejako dokázať, hoci nemusí ísť o potvrdenie od zamestnávateľa alebo ktorý si oni sami prekontrolujú v Sociálnej poisťovni.

Z vyššie uvedených faktov teda vyplýva, že pôžička na auto nie je určená pre každého a už vôbec nie pre nezamestnaných či pre študentov. Pre danú kategóriu by tento produkt bol dostupný len vtedy, ak poberajú pravidelný príspevok postačujúci na splácanie poskytnutých financií. Ak by mali o tento produkt záujem študenti, mali by sa nasmerovať na študentskú pôžičku.

Oplatí sa?

To, či sa autopôžička oplatí, je náročné povedať, pretože jedine vy viete, či je to pre vás tá najlepšia možnosť. Ak viete, že vaše vozidlo už potrebuje výmenu alebo že si ho potrebujete zaobstarať kvôli iným udalostiam, potom je to pre vás to najlepšie. Nezabúdajte, že aj v tomto prípade pôjde o dlh, ktorý musíte splácať aj niekoľko rokov aj s úrokmi. To, ktorá pôžička na auto je najvýhodnejšia a na získanie najľahšia, opäť závisí od vás, ako jednotlivca, pretože je nutné spĺňať vyššie uvedené podmienky, ktoré sa v každej spoločnosti líšia.

V prvom rade si ujasníte, či si chcete vozidlo kúpiť v hotovosti alebo na leasing. Ak na leasing (teda na splátky), vlastníkom vozidla bude spoločnosť, ktorá vám poskytla finančné prostriedky na jeho kúpu. Spoločnosti, ktoré poskytujú leasing nemusia a vo väčšine prípadov ani nie sú totožné s tými, ktoré ponúkajú konkrétne pôžičky na kúpu auta alebo bezúčelové spotrebné úvery. Taktiež si dávajte pozor na výšku akontácie, ktorá môže v niektorých prípadoch dosiahnuť až 80% ako napr. v Quatro, inde zas môže byť na nule, teda bez akontácie napr. v Cetelem.

Ak vás zaujímajú skúsenosti či už tých, ktorých zaujala pôžička na auto alebo leasing, možno aj v rámci spotrebného bezúčelového úveru, nejedno diskusné fórum je vám k dispozícii aj na internete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *