Zmluva o pôžičke peňazí

Chcete uzatvoriť zmluvu o pôžičke?

Ak niekto niekomu niečo požičia, očakáva sa, že dotyčný, ktorému bolo požičané, vec vráti alebo službu odplatí. Nanešťastie, nie vždy dochádza k bezproblémovému splateniu dlhu či služby. Ak by dlžník nejavil záujem požičanú vec vrátiť alebo splatiť, veriteľ, teda ten, kto požičiava, môže ním poskytnuté prostriedky právne vymáhať. Aby si mohol pritiahnuť zákon na svoju stranu, odporúča sa, aby bola zostavená zmluva o pôžičke peňazí (za predpokladu že peniaze sú predmetom tohto kontraktu). Tento dokument je aplikovateľný na všetky druhy tejto služby, nemusí ísť len o financie. My sa mu však budeme venovať práve vo finančnom kontexte. Zvážte však aj nebankové pôžičky ihneď.

Podľa obchodného zákonníka môže zmluva o pôžičke peňazí prebehnúť nielen medzi fyzickými osobami, ale aj medzi fyzickou a právnickou osobou, medzi podnikateľmi či inými kombináciami štatútov osôb. Rozdiel je jedine v tom, že namiesto mena a priezviska veriteľa sa napíše napríklad názov spoločnosti resp. obchodné meno. Na to, aby tento dokument nadobudol právnu platnosť, nepotrebujete ani notára, ani právnika, ale nutné budú podpisy oboch zúčastnených strán.

Kedy a prečo ju zostaviť? Treba mi vzor?

Možno vám, ako veriteľovi, bude trápne spisovať dokument tohto typu, ak dlžník, teda osoba, ktorej požičiavate, je z vášho blízkeho okolia, možno aj z rodiny. Nepríjemné pocity treba v takejto situácii hodiť za hlavu, pretože neraz sa stáva, že zmluva o pôžičke peňazí prebehne ústne a keď dôjde k termínu splatenia, dlžník náhle zmizne alebo sa tvári, že nikdy k žiadnej pomoci nedošlo. Preto je lepšie mať všetko spísané ešte predtým, ako budúcemu dlžníkovi finančnú pomoc reálne poskytnete. Ak tento fakt nie je spísaný a podpísaný a k splneniu záväzku vrátenia peňazí by nedošlo, darmo by ste sa dovolávali práva, keď v rukách nebudeme mať žiaden dôkaz o sprostredkovaní pomoci tohto typu.

Aby sme to zhrnuli, zmluva o pôžičke peňazí nemusí byť len písomná, môžete ju uzatvoriť aj ústne. Pri druhom spôsobe však riskujete, že ak bude dlžník robiť problémy s vrátením sumy, tak sa k vašim peniazom len tak ľahko nedostanete, pretože budete mať čo robiť, aby ste dokázali, že k tejto udalosti skutočne došlo, teda ak ste sa s vymáhaním obrátili na súd.

Na čo pri spisovaní nezabudnúť

Na prvý pohľad sa to nemusí zdať, no celý tento dokument je veľmi dôležitý, pretože všetky údaje v ňom majú veľkú právnu hodnotu. Na čo by ste však rozhodne nemali zabudnúť a čo musí zmluva o pôžičke peňazí obsahovať, sú údaje ako: o aký požičaný predmet, v našom prípade sumu ide; kedy k jej požičaniu došlo, dokedy má byť splatená a akým spôsobom resp. čím má byť splatená (či peniazmi alebo niečím iným). Všetky ostatné náležitosti sú zmienené nižšie. Tie taktiež môžeme vnímať ako pomyselný vzor, resp. vzory tohto dokumentu.

Čo musí obsahovať každý vzor?Konkrétne náležitosti

Vzor zmluvy o pôžičke, ktorý vám ponúkame, nie je konkrétne tlačivo, ale spíšeme vám náležitosti, ktoré má obsahovať, a to v jednotlivých bodoch a veľmi detailne. Snažte sa nič nevynechať, aby bolo v prípade problémov, právo na vašej strane.

Úvod tlačiva tvoria konkrétne informácie o stranách, ktoré sú predmetom zmluvy, v tomto prípade pôjde o veriteľa a dlžníka. Je nutné zadať ich štatút (fyzická osoba – podnikateľ, nepodnikateľ alebo právnická osoba), celé meno, priezvisko, rodné číslo/dátum narodenia, bydlisko či občianstvo. Zmluva o pôžičke peňazí je nasledovne spísaná v šiestich hlavných bodoch, ktoré by mali byť očíslované rímskymi číslicami.

  • Prvý bod obsahuje predmet dokumentu, to znamená, že je nutné zadať presnú sumu, ktorú veriteľ poskytne dlžníkovi a to nielen číselne, ale aj slovom.
  • Druhý bod opisuje spôsob, akým ste mu financie poskytli (hotovosť, bankový prevod či oboje). V prípade prevodu je nutné uviesť číslo účtu.
  • Tretí bod zmluvy o pôžičke peňazí upravuje výšku úroku prípadne zdôrazňuje, že suma bola poskytnutá bezúročne.
  • Štvrtá časť opisuje spôsob vrátenia dlhu, buď jednorazovo alebo po čiastkach, ktoré je potrebné presne vypísať. Splátkový kalendár má obsahovať výšku vrátenej sumy, interval splácania, ale aj doposiaľ uskutočnené splátky. Dodatok tohto bodu obsahuje detaily o splatení: buď dátum splatnosti, alebo dobu nestanovenú dátumom (napr. 100 dní od požičania atď.) alebo dobu neurčitú (napr. po nadobudnutí niečoho), ale aj spôsob vrátenia dlhu (hotovosť alebo prevod na účet, v prípade prevodu uviesť číslo účtu).
  • Piatym bod sú ľubovoľné podmienky veriteľa, ktoré sa môžu týkať napr. úroku z omeškania. V šiestom bode sa nachádzajú záverečné ustanovenia tzv. „právnické formulky“, ktoré sú taktiež veľmi dôležité na to, aby sa dlžník nemal na čo odvolať, ak by nastali nejaké problémy. Na záver celého dokumentu treba uviesť dátum, miesto a podpisy oboch zúčastnených strán. V úvode nášho príspevku sme síce uviedli, že notár nemusí toto tlačivo potvrdzovať, ale jeho pečiatka na tomto dokumente nie je nikdy na škodu a dodáva mu ešte väčšiu právnu platnosť. V prípade vymáhania dlžnej sumy súdom by bolo pojednávanie vďaka podpisu notára rýchlejšie a samozrejme v prospech veriteľa.

Hoci sme si presne vypísali body, ktoré má toto tlačivo obsahovať, chceli by sme sa vrátiť k téme úroku a to z toho dôvodu, že veriteľ by nemal byť pri jeho určovaní v rozpore s  dobrými mravmi.

Veriteľ si nemôže určiť akúkoľvek výšku úroku

Ako v hocakej inštitúcii, tak aj tu úrok predstavuje buď percento alebo konkrétnu čiastku, ktorá slúži veriteľovi ako odmena za poskytnutie služby. Hoci veriteľ nie je resp. nemusí byť pôžičková inštitúcia, aj pri určovaní výšky úroku sa musí riadiť istými zákonmi, v tomto prípade dobrými mravmi, a síce, že jeho výška nesmie prekročiť úroky, ktoré si určujú pôžičkové spoločnosti v dobe uzatvorenia tejto zmluvy. Ak zmluva o pôžičke peňazí nie je bezúročná, znamená to, že je s úrokom a nielenže je nutné do tlačiva zadať jeho presnú hodnotu, ale aj celkovú splatenú sumu s pripočítaným úrokom.

Súdny dodatok

Dodatok v zmluve o pôžičke peňazí môže tvoriť aj vyriešenie sporu rozhodcovským súdom, ktorý vie v prípade neplatenia dlhu peniaze od dlžníka vymáhať resp. rozhodnúť o pravosti a legitímnosti dokumentu. Tento typ súdu je oveľa rýchlejší a menej nákladnejší než klasické súdy, pričom má rovnakú právnu platnosť.

 

Potrebujete poradiť?

Sme tu pre vás v pracovných dňoch od 8:00 do 16:30.

  • 0948 090 040
    Za cenu bežného hovoru
  • otazky@peniazomat.sk
  • Peniazomat

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *