Čo je to eskontný úver
Začuli ste už niekde niekedy slovo eskont, či eskontovať? Mlhavo tušíte, že sa to týka finančnej sféry, ale ani za svet netušíte, čo by to tak mohlo byť?
Pohľad do slovníka cudzích slov nám napovedá, že eskontovať znamená – predávať, kupovať zmenky alebo iné cenné papiere pred ich splatnosťou so zrážkou úrokov.
A oficiálna definícia znie : Eskontný úver je úver, ktorý je zabezpečený pred dobou splatnosti, najčastejšie zmenkou. A je určený hlavne podnikateľom.
Čo si tak môžeme pod týmito pojmami predstaviť…
Zmenka ako obchodovateľný cenný papier v sebe obsahuje bezpodmienečný a nespochybniteľný písomný záväzok dlžníka zaplatiť sumu, ktorá je uvedená na tejto zmenke, a naopak, aj právo veriteľa, majiteľa zmenky na jej úhradu v dohodnutom termíne a to spôsobom stanoveným na zmenke. Takto mu vzniká nárok nielen na pôvodnú sumu dlhu, ale aj na úrok z prípadného odloženia zaplatenia zmenky. Takáto zmenka, riadne podpísaná /a teda akceptovaná oboma stranami/ sa stáva cenným papierom, ktorý je obchodovateľný.
Veriteľ rozhodne o tom ako s ňou naloží.
- Buď si ju nechá až do doby splatnosti a nechá si ju preplatiť, alebo ju posunie ďalej a pomocou nej docieli vyplatenie svojich záväzkov inému veriteľovi. Takže aby sme sa nezamotali. V tomto konkrétnom prípade vystupuje dodávateľ /pomenujme si ho tak pre celkové zjednodušenie/ ako veriteľ voči svojmu pôvodnému dlžníkovi teda odberateľovi, ale zároveň aj ako dlžník voči svojmu dodávateľovi.
- Dodávateľ však môže zmenku predať banke – eskontovať. Takto získa voľné finančné prostriedky na prevádzku, v tomto prípade vzniká medzi bankou a žiadateľom o eskontný úver takzvaný eskontný úverový vzťah. Charakteristické pre tento typ úveru je, že ho nespláca príjemca úveru, ale jeho dlžník. Ak ju však nesplatí, banka je istená tým, že zmenku potom musí preplatiť žiadateľ o úver /dodávateľ/, ktorý svoj nárok zo zmenky uplatňuje od svojho odberateľa.
Banka v deň splatnosti zmenky požaduje od zmenkového dlžníka, pozor nie od majiteľa zmenky, jej vyplatenie. Až potom, pokiaľ ju oslovený dlžník nezaplatí, respektíve je platobne neschopný, ju dáva preplatiť poslednému majiteľovi zmenky.
Pri nákupe zmeniek banka vychádza z hodnoty zmenky /nominálnej/, z ktorej odráta úrok. Ten sa zráža už so spomínanej zmenky, ktorá je splatná za určité obdobie. Banka tak vypláca hodnotu zmenky klientovi, avšak až po odrátaní svojej provízie a úrokov. Keď je zmenka splatná, dlžník banke spláca celú sumu.
Úrok, ktorým je nominálna hodnota zmenky znížená, sa nazýva aj diskont /patrí k najnižším na trhu/.
Splatnosť úveru sa samozrejme odvíja od splatnosti predmetnej zmenky /zvyčajne je splatná do roka od jej vystavenia/.
Úver nie je veľmi nákladný obdobne ako je to u kontokorentného úveru.
Poznáme dva typy eskontného úveru
- jednorázový úver
- eskontné obligo – banka nastaví úverový rámec, do ktorého výšky príjma eskontné zmenky
Tento úver je prioritne určený právnickým osobám, ktoré prevádzkujú svoju činnosť na území Slovenskej republiky.
Banka môže eskontovať :
- zmenky tuzemské – splatné na území SR
- zahraničné zmenky – splatné mimo územia SR, vystavené v eurách, či iných cudzích menách /dolár, libra…/
Banka zväčša akceptuje žiadosť o eskontný úver len v prípade, že prípadné vymáhanie splatenia zmenky /prostredníctvom zmenkového súdu/ bude plne v rukách žiadateľa o eskont !
Medzi výhody eskontu patrí:
- zjednodušený prístup k finančným prostriedkom, aby bola spoločnosť likvidná, to znamená, aby mala peniaze na včasnú úhradu svojich krátkodobých záväzkov a tak nedochádzalo k omeškaným platbám veriteľom
- obvykle sa pokytuje bez akéhokoľvek zabezpečenia, banka je v podstate krytá viacnásobne, pokiaľ zmenku nesplatí dlžník uvedený na zmenke, požaduje jej splatenie od majiteľa zmenky
- majiteľ zmenky tak môže získať financie ešte pred splatnosťou zmenky, je to jedna z najväčších výhod, hlavne ak takto môže splatiť aj svoje záväzky svojim veriteľom v dobe splatnosti
- nízke úroky
Z nevýhod je určite potrebné spomenúť :
- diskont – už spomínaný pojem predstavuje sumu, ktorú si banka odráta od hodnoty zmenky, je síce charakterizovaný nízkymi úrokmi, ale pri opakovanom využívaní tejto formy úveru sa celková cena zvyšuje
- možné ďalšie poplatky, ktoré sú spojené s vlastnou realizáciou úveru
Eskont je teda krátkodobý úver, u nás pomerne menej využívaný, pretože napríklad oproti kontokorentnému úveru je náročnejší na administratívu. Pri každom čerpaní, respektíve pred ním, je potrebné zmenku eskontovať. Spoločnosti túto formu financovania využívajú hlavne z dôvodu zlepšenia svojho cash flow /CF/*, a teda nemusia čakať, až dostanú od odberateľov zaplatené za svoju produkciu, či služby, ale môžu peniaze zinkasovať ihneď, suma je samozrejme znížená o diskont, ktorý si z ceny zmenky odpočíta banka.
*CF – cash flow alebo peňažný tok, je rozdiel medzi peňažnými príjmami a peňažnými výdavkami za určité sledované obdobie, takže vo výkaze CF sú uvedené iba skutočné hotovostné toky
Pri výpočte sumy eskontného úveru sa banka orientuje podľa doby, ktorá ešte ostáva do vyplatenia zmenky. A teda, čím dlhšie musí čakať na preplatenie zmenky, tým väčší poplatok bude vyžadovať od spoločnosti, ktorá zmenku predáva, a naopak, spoločnosť dostane tým väčšiu časť hodnoty zmenky, čím je dátum splatnosti bližšie.
V prípade, že zmenka bude nedobytná, vracia sa späť spoločnosti, ktorá však banke musí uhradiť plnú nominálnu hodnotu zmenky. Toto v spojitosti s následnými nákladmi na vymáhanie splatnosti zmenky vytvára určitú nevýhodu tohto úveru.
Každá zmenka je v bankovom dome posudzovaná individuálne a každá banka má pri tom nastavené svoje podmienky a pravidlá, podľa ktorých postupuje.
Banka sa kúpou zmenky stáva jej majiteľom. Spoločnosti, ktorá o úver žiada a zmenku u nej eskontuje, vyplatí sumu, ktorá je nižšia oproti celkovej nominálnej hodnote, ide o diskont, ktorého základom je úrok za dobu do splatnosti zmenky, plus sa tam započítavajú aj jej náklady spojené s poskytnutím úveru zohľadňujúce riziko a provízia.
Celý proces eskontácie prebieha asi takto:
- dodávateľ dodá svoj tovar alebo službu
- dostane zaplatené zmenkou, ktorá bola vystavená jeho odberateľom
- dodávateľ požiada banku o eskontný úver prostredníctvom tejto zmenky
- banka dodávateľa zmenku odkupuje a poskytne úver
- banka dodávateľa predkladá zmenku na preplatenie odberateľovi – v čase splatnosti zmenky
- zaplatenie zmenky bankou odberateľa
Na čo sa zameriava banka pri hodnotení zmenky a čo musí splniť žiadateľ, aby úver získal :
- dodávateľ najprv musí vyplniť Žiadosť o odkúpenie pohľadávky a predloží ju v banke
- k žiadosti je potrebné pripojiť aj ostatné náležitosti ako kópiu zmluvy, faktúry a dodacie listy…
- je možné, že banka bude vyžadovať účtovné výkazy od žiadateľa, a okrem toho aj výkazy dlžníka /pokiaľ nimi disponuje/
- po analýze podkladov predloží alebo nepredloží predávajúcemu ponuku na odkúpenie
- ak ju predloží, tak banka po jej akceptácii uzavrie so žiadateľom zmluvu o postúpení pohľadávky
- následne banka vyplatí zmluvne dohodnutú sumu na účet predávajúceho
Banka môže požadovať zabezpečenie pohľadávky zmenkou s odloženou splatnosťou /minimálne 30 dní/, taktiež môže prihliadať, a aj prihliada, na bonitu predajcu i dlžníka. Takisto býva zvykom dokladať písomný súhlas predajcu, že postúpenie pohľadávky bude oznámené dlžníkovi. Niektoré banky poskytnú tieto úver len vtedy ak sú žiadateľ i dlžník klientmi banky.
Pevne veríme, že vás tento obšírnejší výklad uviedol do problematiky týkajúcej sa úverov a to konkrétne úveru eskontného, bližšie ste sa zoznámili s podmienkami jeho získania, s výhodami i nevýhodami tohto typu financovania podnikania.
Potrebujete poradiť?
Sme tu pre vás v pracovných dňoch od 8:00 do 16:30.
- 0948 090 040
Za cenu bežného hovoru
- otazky@peniazomat.sk
- Peniazomat