Úver na bývanie – alebo kde vziať na rekonštrukciu
Takmer v každej domácnosti sa pravdepodobne uvažuje o vylepšení svojho bývania. Určite sa to týka aj vás. Či si chcete len postupne a svojpomocne vylepšiť svoj príbytok, alebo chcete rekonštruovať od podlahy. Zafinancovať takúto túžbu po peknom bývaní odporúčame hlavne z vlastných úspor v kombinácii s úverom respektíve pôžičkou na bývanie.
Chcete aj vy úver na bývanie? Na čo sa pri tomto type úverov zamerať?
Pôžičkami na bývanie môžete prefinancovať aj zariadenie do bytu ako sú vstavané skrine, kuchynské linky, podlahy, dokonca vám niekde dovolia kúpiť aj nábytok do spálne či obývacej izby.
Asi najdôležitejším kritériom pri obstarávaní takéhoto typu úveru je úroková sadzba, no je potrebné aby ste zvážili aj iné dôležité veci:
- Zistite si, koľko času vám zaberie administratíva pri žiadosti, v prípade ak zakladáte nehnuteľnosť, rátajte s časom, ktorý potrebujete na vklad záložného práva na katastri, na ocenenie nehnuteľnosti znalcom, zháňajte si potvrdenie o príjme a bločky a faktúry potrebné pre dokladovanie účelu použitých financií…
- Úver je možné získať aj s podmienkou spoluručenia, je na vás či do úverového vzťahu chcete zainteresovať niekoho zo svojej rodiny či známych, pôžičku však v tomto prípade získate jednoduchšie.
- Mali by ste vedieť či výška splátok je nastavená fixne alebo sa mení podľa podmienok na trhu.
- Určite neopomeňte zvážiť poplatky /počet a výšku/, suma sumárum celkové náklady na úver.
- Spýtajte sa na možnosť predčasného splatenia, ak áno, je s poplatkom alebo bez?
- Vie vám poskytovateľ v prípade potreby schopný ponúknuť možnosť odloženia splátok?
- A čo poistenie voči neschopnosti splácať úver?
- Celý proces schvaľovania prebieha bezproblémovo? Od podania žiadosti až do finále a teda vyplatenia žiadanej sumy peňazí na účet?
- Je návrh zmluvy podaný zrozumiteľne? Sú v nej všetky podmienky uvedené prehľadne a hlavne transparentne?
- Viete čo nesmiete financovať? Väčšinou sa jedná o rôzné svietidlá, lustre, záclony, závesy, kúpeľňový nábytok a doplnky, tiež čiernu techniku ako rádiá, TV, PC, DVD a podobne.
- Čo určite môžete financovať okrem samotnej prestavby bytu či domu, sú to napríklad aj kuchynské linky, vstavané skrine, zabudované spotrebiče v kuchyni ako umývačky riadu, chladničky, práčky, mrazničky, sedacie súpravy, stenové zostavy v obývačke, nábytok do spálne /i matrace a rošty/ ?
- Kedy a aké predkladáte faktúry a bloky z obchodov – od jedného roka pred a rok po poskytnutí úveru?
- Je naozaj potrebné dokladovať celú sumu poskytnutej pôžičky? Niekde je možné čerpať až 30 % z úverového limitu bez dokladovania faktúr, ide o rekonštrukcie so stavebným povolením a maximálnou lehotou splatnosti 10 rokov.
- Hrozia vám sankcie za problémové preukazovanie účelu poskytnutých peňazí? Jednou z možností môže byť aj zvýšenie úrokovej sadzby až o dve percentá.
Ak chcete prestavovať a peniaze použiť výhradne na rekonštrukciu, určite je pre vás prvou voľbou účelový úver. Výhoda? Nižšie úrokové sadzby.
Rozhodli ste sa rekonštruovať, ale len tak po svojom, svojpomocne, a tým pádom však neviete zdokladovať použitie úveru? Využite bezúčelový úver.
Ak chcete peniaze aj na niečo iné a nepotrebujete ešte jeden úver navyše, vaše rozhodnutie bude tiež smerovať k bezúčelovému úveru.
Pokiaľ sa rozhodujete, v ktorej finančnej inštitúcii požiadate o pôžičku, spravte si doma zoznam predpokladaných prác a možných potrebných materiálov a pomôcok a porovnajte to s podmienkami poskytovateľa. Niekde vám prefinancujú iba stavebný materiál a zabudované spotrebiče, inde to môžu byť dokonca aj vonkajšie krby, bazén, záhradný závlahový systém či terénne úpravy. Overte si, či poskytovateľ prepláca náklady na vyhotovenie znaleckého posudku, na notára, kolky. Či je možné zaradiť do nákladov aj pracovné pomôcky, náradie, prípadne aj spojovací materiál.
Ak máte pocit, že na vašom bločku alebo faktúre je niečo, čo tam nepatrí, nevadí, banka alebo iný poskytovateľ preplatí iba tie náklady, ktoré sám uznáva, zvyšok nie /odráta ich z celkovej sumy uvedenej na faktúre/.
Pozor na faktúry, kde je uvedená iba výsledná suma a napríklad veta „fakturujeme vám za rekonštrukciu kúpeľne…“
Je potrebné aby v nej boli rozpísané všetky použité veci ako obklady, dlažby, umývadlo, vaňa, sprchový kút a práce s tým spojené.
Na faktúrach i pokladničných dokladoch musí byť uvedený druh tovaru, faktúra by mala byť vystavená na meno žiadateľa o úver a spĺňať štandardné náležitosti ako číslo dokladu, dátum zdaniteľného plnenia, dátum vyhotovenia dokladu, názov a množstvo tovaru, výšku ceny bez dane, sadzbu dane, výšku dane celkom.
Takisto je rozdiel či potrebujete aby ste dokladovali originál alebo len kópiu. Ak potrebujete originál, tak pracovník na pobočke overí jeho pravosť a vyhotoví kópiu tohto dokladu. Rub originálu opečiatkuje a vráti vám ho späť.
Jednou z možností ako dokladovať účel je fotodokumentácia. Je to však možné iba pri takej rekonštrukcii, ktorá je evidentná a viditeľná, napríklad výmena strechy, podláh, okien, dverí, pri rekonštrukcii kúpeľne, zateplení bytu a podobne.
V praxi odfotíte stav pred rekonštrukciou a následne aj po rekonštrukcii, z fotiek by malo byť zrejmé, ktoré prvky ste rekonštruovali – napríklad obklad, okno, sanitu a tak ďalej.
V prípade rozsiahlejšej prestavby, hlavne keď sa mení zastavaná plocha, už fotografie nestačia, riešením sa núka dokladovanie účelu znaleckým posudkom.
Ak má poskytovateľ podozrenie, že fotodokumentácia nie je reálna, respektíve sú predložené fotky z nejakej inej rekonštrukcie, môže vyžadovať obhliadku nehnuteľnosti.
Sleduje sa aj primerané množstvo použitého materiálu, napríklad pri trojizbovom byte by ste mali použiť zodpovedajúce množstvo obkladu a dlažby, radiátorov a podobne.
Pri čerpaní stavebného úveru zo stavebnej sporiteľne je možné peniaze využiť aj na stavebné práce typu zavedenie plynu, elektriny, vody. Ale aj na zasklievanie balkónov či maľovanie. Akceptované sú všetky bločky z registračných pokladníc a originály faktúr, tiež príjmové pokladničné doklady, na ktorých je uvedený dodávateľ i príjemca tovaru či služieb, názov tovaru alebo služby, dátum, množstvo a cena.
Je potrebné doložiť len originály. V niektorých sporiteľniach archivujú iba originály a v prípade reklamácie ich vám vedia poskytnúť na základe žiadosti. Inde si ich nenechávajú, stačí predložiť originál a obchodný zástupca, či pracovník na pobočke si urobí kópiu, ktorú overí svojim podpisom.
V prípade ak tieto daňové doklady nie sú úplné, to znamená, že napríklad faktúra je vystavená bez dokladu o úhrade, alebo dátum na nich je ešte pred uzavretím zmluvy o stavebnom sporení, sporiteľna vám ich jednoducho neuzná.
Predkladať je samozrejme možné aj doklady vystavené kdekoľvek v Európskej Únii. A teda pokiaľ bývate v pohraničnej oblasti a pár kilometrov navyše vám ušetrí zaujímavý obnos peňazí, ktoré viete využiť na kúpu ďalšieho materiálu, prečo to nevyužiť.
Stáva sa, že klient sa pokúša dokladovať účel pomocou falošných bločkov, sami ste určite zaregistrovali inzeráty v znení : predám bločky a faktúry na stavebné sporenie… Ak sa stavebnej sporiteľni nepozdáva doklad, ktorý je jej predložený, je schopná si ho overiť priamo v predajni, ktorá ho mala údajne vystaviť. Požiada ich o vyjadrenie a zároveň aj o zaslanie vzoru pravého dokladu, ktorý slúži na porovnanie. Niekedy sa vykonáva aj obhliadka vykonávania stavebných prác.
V prípade, že klient podvádzal, stavebná sporiteľňa peniaze nevyplatí. Dokonca v budúcnosti môže byť takýto klient aj rôzne znevýhodňovaný pri schvaľovaní ďalších úverov. V prípade falšovania dokumentov hrozí až trestné stíhanie. Pozor na to.
Úver na bývanie a rekonštrukciu je vhodnou možnosťou pre všetkých, ktorí potrebujú neustále zvyšovať úroveň svojho bývania a užívať si tak pocit pohodlia a tepla domova.
Potrebujete poradiť?
Sme tu pre vás v pracovných dňoch od 8:00 do 16:30.
- 0948 090 040
Za cenu bežného hovoru
- otazky@peniazomat.sk
- Peniazomat